Użycie portalu społecznościowego jako pierwszego medium informacyjnego, wynika prawdopodobnie z prostej, ludzkiej wygody. Siedząc i przeglądając „fejsa” wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, by użytkownik mógł otrzymać jak na tacy dokładne informacje o naszej działalności firmowej, oczywiście jeżeli mamy konto na facebooku. W związku z tym powinniśmy wiedzieć czym jest fanpage na facebooku oraz zadbać o zoptymalizowany profilu. Wymienione w niniejszym artykule porady dotyczące optymalizacji facebook nie są trudne do przeprowadzenia. Część z nich na pewno znacie i stosujecie. Zaczynamy!
Optymalizacja fanpage - wybierz typ działalności
Dosłownie. Facebook na etapie zakładania nowej strony pozwala użytkownikowi na wybranie jej typu:
źródło grafiki: facebook.com
Warto się zatrzymać na tym etapie i przemyśleć jaki profil będzie najbardziej dopasowany do prowadzonej przez nas działalności. Jeżeli dokonaliście złego wyboru, albo po pewnym czasie doszliście do wniosku, że wybrany typ to niekoniecznie to o czym marzyliście – nic straconego! Optymalizacja fanpage facebook jest możliwa w dowolnym momencie. Nim do tego przejdziemy, postaramy się w paru zdaniach opisać o korzyściach wynikających z dopasowanego typu strony.
Otóż typ strony to tak naprawdę szablon – czyli nasza szata graficzna fanpage. Dla laika pewnie nie jest to do odróżnienia na pierwszy rzut oka, ale jeżeli się dokładnie przyjrzycie, to zauważycie że profil Waszego fryzjera zapewne różni się paroma opcjami od strony ulubionej knajpy. To właśnie dają szablony – możliwość dopasowania zakładek, informacji oraz ich wizualnego wyróżnienia. Obecnie na „fejsie” możliwe są następujące szablony:
- Firma lub Marka
- Społeczność lub osoba publiczna
Nazwy są tak intuicyjne, że nie ma sensu na rozpisywanie się :) Zakładając, że chcecie działać zgodnie z założeniami, nie chcecie się podszywać pod nikogo i nie macie złych zamiarów, wybierzecie odpowiedni szablon.
Jak zmienić szablon, albo poznać jego dokładne cechy? Wchodzimy w: Ustawienia --> Szablony i karty. Do dyspozycji mamy kilka możliwości:
- Usługi
- Firma
- Obiekty
- Szablon dla organizacji non profit
- Politycy
- Restauracje i kawiarnie
- Zakupy
- Video Page
- Standardowy
Zanim zmienicie szablon na nowy, kliknijcie w "Pokaż szczegóły". Znajdziecie tam informację o tym, co będzie widoczne.
źródło grafiki: facebook.com
Kolejność zakładek
Po lewej stronie profilu mamy szereg różnych zakładek. Pomagają one w uporządkowaniu danych na stronie oraz są szybkim odnośnikiem do materiału. Jeżeli klient szuka konkretnej informacji, to zamiast scrollować stronę może właśnie poprzez Zakładki wyszukać informacji w wydarzeniach, poszukać interesujących zdjęć. Ich odpowiednie ułożenie jest istotne i jest elementem optymalizacji strony w social media. To, w jakiej kolejności będą ułożone w pasku po lewej, odzwierciedli ułożenie na głównej tablicy. Wszystko jednak zależy od charakteru profilu. Serwis informacyjny na pierwszym miejscu powinien mieć Zakładkę "posty", później "zdjęcia" lub "filmy"., "recenzje". Natomiast salon piękności może w pierwszej kolejności pokazać "zdjęcia", gdyż jakość usług jest tu bardzo dobrze oddana. Jeżeli dostajemy negatywne recenzje, warto się zastanowić nad ich całkowitym skasowaniem (lub podjąć kroki w celu polepszenia jakości usług). Zakładki można zmieniać w każdej chwili, w każdej chwili można dodać nowe lub je skasować. Polecamy pokazywać zakładki faktycznie aktywne. Jeżeli nie oferujemy pracy, nie organizujemy wydarzeń to skasujmy je. Edycja Zakładek jest możliwa w: Ustawienia --> Szablony i karty --> Ustawienia lub dodanie nowej: Ustawienia --> Szablony i karty --> Dodaj zakładkę
Zdjęcie i tło profilowe na facebooku
Kolejną rzeczą, o którą powinniśmy zadbać podczas optymalizowania profilu facebook, jest nasza graficzna prezencja, czyli zdjęcie i tło profilowe. W myśl powiedzenia "jak Cię widzą, tak cię piszą", postarajmy się aby dodane przez nas grafiki były w dobrej jakości i w odpowiednim wymiarze. Optymalizacja graficzna to ważny element przyciągnięcia uwagi oraz pokazania jak atrakcyjny jest profil. Szukając odpowiedniego zdjęcia lub tworząc grafikę nie poddawajmy się zbytnio fantazji. Facebook fanpage ma być przedłużeniem działalności na stronie internetowej, dlatego postawcie na coś w znanym sobie stylu. Nie masz strony www? Zrób taką grafikę, żeby wchodząc każdy miał pewność o Twojej profesji.
Zdjęcie profilowe ( Avatar) to typowy kwadrat. Facebook rekomenduje rozmiar: 320 px 320 px, jednak można pokusić się o lepsza rozdzielczość 700 px 700 px.
Zdjęcie w tle (Cover foto) powinno mieć rozmiar równy 820 x 312 px, Stosując powyższe rozmiary mamy pewność, że portal nic nam nie utnie, ani nie wykona niepożądanych przesunięć. Jeżeli jednak masz czas, pobaw się rozdzielczością i sam sprawdź jak to działa.
Niestety „internety” nie za bardzo przepadają za formatem jpg - i tak samo jest z profilem na Facebooku. Dla jak najlepszej optymalizacji facebooka powinniśmy dodać zdjęcia w formacie PNG. Czy faktycznie ma to znaczenie? Tak. Jakość zdjęć w PNG jest lepsza, do tego lepiej prezentują się grafiki i wykresy. Musimy pamiętać również o kompresji. Facebook lubi „masakrować” nasze zdjęcia poprzez swój algorytm kompresji. Żeby temu zapobiec, powinniśmy zadbać o to, by wgrywane przez nas obrazki na profilowe i zdjęcie w tle, nie zajmowały więcej niż 100KB. Jeżeli nie damy rady osiągnąć takiej „wagi”, postarajmy się chociaż o rozmiar mniejszy niż 1MB. W tym celu również warto korzystać z PNG.
Nazwa użytkownika a nazwa fanpage
Drugim niezwykle istotnym punktem, który pomoże ulepszyć stronę na Facebooku jest nadanie nazwy użytkownika. Dla większości ten zabieg to oczywistość. Dla tych, którzy za bardzo nie wiedzą o co chodzi – wyjaśniamy. Otóż nazwa użytkownika i nazwa fanpage’a to nie to samo.
Nazwa użytkownika na Facebooku
Nazwa użytkownika nie jest obligatoryjna, jednakże między innymi za jej sprawą stworzymy sobie ładny adres do profilu oraz będzie prościej nas oznaczyć w postach wpisując @nazwa_użytkownika. Tworzenie nazwy użytkownika jest proste. Wystarczy wejść w zakładkę Informacje --> Nazwa użytkownika --> Edytuj. Tutaj mała uwaga – możemy nie być w stanie stworzyć indywidualnej nazwy, w wypadku gdy nasz fanpage ma mniej niż 25 fanów.
źródło grafiki: facebook.com
Nazwa w social media
Ale... jeżeli już napomknęliśmy o nazwie fanpage, to wymaga nieco o tym powiedzieć. Każda firma ma swoją nazwę i taka w zasadzie powinna być nazwa strony na Facebooku. Nie może być zbyt długa. W nazwie na Facebooku nie musi być przecież Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Budowlane MurinexPol sp. z o.o sp. k z siedzibą w Słomnikach, wystarczy „MurinoxPol”. Nie jesteśmy w urzędzie, tylko na Facebooku :) Postaw się w roli klienta i zastanów się jak wpisałby nazwę Twojej firmy.
Inaczej jest w przypadku profilu dla marki. Firma Unilever ma kilka bardzo znanych, ogólnopolskich marek (Rexona, Cif, Tmotei, Domestos, Knorr, Hellmann's ) i każda z nich jest osobnym profilem. Żadna nie współgra ze sobą, nie nawiązują do siebie. Dodatkowo sama firma Unilever również ma swój profil, jako producent. Dlatego jeżeli sprzedajesz konkretną markę (zabawki hand-made, ręcznie szyta pościel czy meble na wymiar) - warto posługiwać się marką. Jeżeli chcecie zmienić nazwę to zapraszamy do naszego artykułu: "Jak zmienić nazwę fanpage"
Jak uzupełnić dane Facebook
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że nasz fanpage powinien mieć kompletne dane? Działa to na zasadzie zwykłej wizytówki, można ją komuś wręczyć bez podanego adresu czy zakresu działalności, ale czy jest w tym większy sens? Dobrze dobrane słowa kluczowe pozwolą na szybsze znalezienie naszej strony w sieci. Które dane powinniśmy uzupełnić? Najlepiej wszystkie jakie możemy. Optymalizacja profilu to ważny aspekt marketingu.
Mając siedzibę firmy, nie ograniczajmy się tylko do napisania jej adresu. Dodajmy pinezkę z lokalizacją, informację o miejscu parkingowym czy godziny otwarcia naszego biura. Godziny otwarcia, prócz swojego głównego zadania mają też lekki wpływ na naszą percepcję. Przypatrzcie się temu screenowi i powiedzcie, co Wam się rzuca w oczy:
źródło grafiki: facebook.com
Bo mi ten zielony napis dotyczący godzin otwarcia. Pewnie nie wszyscy postrzegają tak samo, ale uwierzcie – warto określić godziny otwarcia. Dodatkowo "ładnie” wyglądają na urządzeniach mobilnych i po prostu są wartościową informacją, gdyż w godzinach kiedy nie pracujecie jest informacja "Zamknięte". NIkt więc się nie oburzy, gdy nie odpowiecie na zapytanie.
Dobrze, a czy muszę wypełniać pola opis i informacja? Hmm...tak i tak, dane zawarte w tych polach, naprawdę pozwalają odwiedzającemu szybko zapoznać się z nasza marką oraz z zakresem działalności. W „Informacjach” się nie rozpisujemy – piszemy tylko krótko kim jesteśmy i co robimy zwracając uwagę na słowa kluczowe. Do dodatkowego i dłuższego tekstu posłuży nam pole „opis”, czyli "about box". Można napisać tam naprawdę dużo tekstu. Nie lejemy jednak wody, ale piszemy konkrety, które pomogą użytkownikowi stwierdzić czy to właśnie Was szuka. - Facebook jest dynamiczny i gwarantuje Wam, że nikt nie będzie siedział paru minut i czytał naszego elaboratu o powstaniu firmy i o tym jak super się rozwijała w latach 1998 – 2001.
Naturalnie, na fanpage możemy uzupełnić jeszcze inne informacje, takie jak produkty, menu, czy datę założenia. Prócz tego, możemy dodać milestones – kamienie milowe, czyli istotne dla naszej firmy wydarzenia z oznaczeniem czasu. Kamieniem milowym może być przykładowo zmiana siedziby, nazwy, bądź fuzja z inną firmą.
Nie wspomniałem o podstawach, którą jest adres siedziby, e-mail, WWW czy numer telefonu. Wydaje mi się, że jest to oczywistość i każdy zdaje sobie sprawę, że takich danych nie należy pomijać. Dodają one autentyczności, co za tym idzie potencjalny klient chętniej wejdzie w relacje z nami.
Jak zoptymalizować profil przez przycisk CTA
CTA- czyli call to action. Będą to wszystkie te przyciski, które wzywają nas do zapisania się na kursy, zadzwonienia do firmy czy zamówienia produktu. Na Facebooku istnieją spersonalizowanie przyciski CTA i trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że idealnie się one nadają do optymalizacji fanpage’a.
źródło grafiki: facebook.com
Opcji wyboru własnego CTA jest sporo, a na dodatek Facebook cały czas „dokłada” nowe. Jesteśmy w stanie przykładowo wybrać przycisk, który wezwie odwiedzającego do zadzwonienia do nas, wejścia na firmową stronę internetowa (dowiedz się więcej), napisania na Messengerze, pobrania aplikacji, czy nawet zarezerwowania usługi. Każdy na swój sposób jest użyteczny - oczywiście w zależności od oferowanej przez nas działalności. Dodatkowo możemy podglądnąć statystki przycisku, by dowiedzieć się czy często jest on używany, co może pomóc nam zaplanować właściwą strategię marketingową.
Podsumowując. Przycisk CTA jest fajną opcją dla każdego fanpage. Począwszy od zwykłego przeznaczenia, którym jest wysłanie wiadomości lub przejście na stronę internetową, aż do bardziej „odważnych” związanych z zakupami, a nawet z usługami partnerskimi dla Facebooka. Jedno jest pewne, warto się z nimi zaznajomić i poeksperymentować, nic nas to przecież nie kosztuje a może mieć duże znaczenie dla marketingu.
Asystent odpowiedzi
Responder w pewnym sensie pozwala nam zoptymalizować fanpage. Jego działanie jest proste. Możemy ustawić automatyczną odpowiedź na wiadomość, ustawić wiadomość powitalną, a także powiadomić zainteresowanych, że chwilowo nie ma nas przy komputerze. Automatyczne odpowiedzi to prawdopodobnie pierwsza komunikacja potencjalnego klienta z Twoją firmą. Zadbaj o to by była ona porządna i dostarczyła praktycznych informacji. Musi być jak najbardziej uniwersalna.
Firmy stosują asystenta odpowiedzi również w innym celu – by utrzymać wysoki wskaźnik odpowiedzi. Wskaźnik odpowiedzi określa w jakim czasie firma odpisuje na wiadomości klientów. Wskaźnik ten jest widoczny na fanpage’u, wtedy gdy osiąga on wysoką wartość. Są takie branże, gdzie szybkość jest kluczowa, poza tym chyba nikt nie lubi czekać na odpowiedź na nasze zapytanie dotyczące usługi. Dlatego wybierzemy firmę, w której widzimy, że szybko dostaniemy odpowiedź.
Asystenta wiadomości ustawimy poprzez wyżej opisywanym menu ustawień, znajdującym się na topie strony, dokładniej w zakładce Wiadomości. Jeżeli jesteś gotowy na zaawansowane technologie przyszłości -zastanów się nad przygotowaniem BOTA, który będzie rozmawiał z Twoimi klientami lub zleć jego przygotowanie agencji marketingowej.
Zbliżamy się ku końcowi artykułu. Tak jak wspomnieliśmy na samym początku, porady w nim zawarte nie są specjalnie skomplikowane, mając jednak na uwadze, że Facebook zakłada coraz więcej osób, np. amatorsko zajmujących się fotografią albo podróżami, które nie mają doświadczenia z Facebookiem, wierzymy, że wskazane tutaj rady okażą się pomocne.
Chcmy jednak byście mieli na uwadze, że poruszone w tym tekście porady są zapewne kroplą w morzu porad. Można optymalizować fanpage w przeróżne sposoby, choćby poprzez umieszczane na nich treści. Niemniej to co tutaj opisaliśmy jest fundamentem, bez którego lepiej nie budować własnej Facebookowej strony. Nie zapomnijcie również o promowaniu swojego fanpage! Kilka wskazówek znajdziecie tutaj.
Jeżeli mimo to, nie wiesz co mógłbyś jeszcze zmienić na swoim fanpejdżu, albo poszukujesz kogoś kto mógłby Ci pomóc w jego prowadzeniu, to hmm… polecamy się! Skontaktuj się z nami i otrzymaj naprawdę atrakcyjną ofertę.