Śmiało można przyjąć, że w obecnych czasach, ludzie częściej szukają głównych informacji o naszej działalności na Facebooku, aniżeli na firmowej stronie internetowej. Lubimy by wszystko było aktualne, a właśnie z tym kojarzy nam się Facebook. Przyjazność dla użytkownika i łatwość w użyciu sprawia, że oczekujemy od firmy, aby ta miała dobry fanpage (FP), z którego zaczerpniemy najnowszych wiadomości o marce. Natomiast „dobry fanpejdż to zoptymalizowany fanpejdż”.

 

 


Użycie portalu społecznościowego jako pierwszego medium informacyjnego, wynika prawdopodobnie z prostej, ludzkiej wygody. Siedząc i przeglądając „fejsa”, wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, by użytkownik mógł otrzymać jak na tacy dokładne informacje o naszej działalności firmowej (o ile jesteśmy na Facebooku). W związku z tym powinniśmy zadbać o zoptymalizowany FP. Poza tym, jeżeli widzimy, że firma jest aktywna w social mediach, tj. przykładowo ma grono polubień i aktywny fan page (aktualne posty i ruch pod postami w postaci reakcji czy komentarzy), to możemy wywnioskować, że zależy jej na kontakcie z klientem.

Dlaczego warto zadbać o optymalizację fanpage’a? Tak jak zostało wspomniane wyżej – to zazwyczaj portal Marca Zuckerberga jest intrem nawiązywania kontaktu potencjalnego klienta z naszą firmą. Wiedząc, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, postarajmy się zoptymalizować nasz fanpage pod (miejmy nadzieję) przyszłego klienta.

Wymienione w niniejszym artykule porady nie są trudne do przeprowadzenia. Część z nich na pewno znacie i stosujecie, a część po prostu mogła wylecieć Wam z głowy. Zaczynamy!

 

1. Zdjęcie i tło profilowe

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać jest nasza graficzna prezencja, czyli zdjęcie i tło profilowe. W myśl powiedzenia jak cię widzą, tak cię piszą, postarajmy się aby dodane przez nas grafiki były w dobrej jakości i w odpowiednim wymiarze.

Wymiar grafik na Facebooku to małe piwo. Dla zdjęcia profilowego to typowy kwadrat, który powinien być w rozdzielczości co najmniej 180 x 180px (nie ograniczajmy się jednak do minimum – jeżeli wrzucimy sobie grafikę o rozmiarach 1000 x 1000, to absolutnie nic się nie stanie). Natomiast zdjęcie w tle powinno mieć rozmiar równy 828 x 315 px. Stosując powyższe rozmiary mamy pewność, że portal nic nam nie utnie, ani nie wykona niepożądanych przesunięć.

Większym piwem jest format dodawanych przez nas elementów graficznych. Niestety „internety” nie za bardzo przepadają za formatem jpg - i tak samo jest z Fejsbukiem. Dla jak najlepszej optymalizacji naszego FP powinniśmy dodać ilustracje o podanych wyżej wymiarach w formacie PNG. Czy faktycznie ma to znaczenie? Tak ma. Dla chętnych, którzy chcieliby się dowiedzieć dlaczego – odsyłam do tego artykułu.

Musimy pamiętać również o kompresji. Facebook lubi „masakrować” nasze zdjęcia poprzez swój algorytm kompresji. Żeby temu zapobiec, powinniśmy zadbać o to, by wgrywane przez nas obrazki na profilowe i zdjęcie w tle, nie zajmowały więcej niż 100KB. Jeżeli nie damy rady osiągnąć takiej „wagi”, postarajmy się chociaż o rozmiar mniejszy niż 1MB.

Odchodząc lekko od tematu, jeżeli będziesz dodawać zdjęcia na Facebooka i zaciekawił Cię temat kompresji, to tutaj znajdziesz krótki poradnik do Photoshopa o wymiarach i rozmiarach. 

 

1.5

À propos zdjęcia w tle. Od niedawna portal Pana Zuckerberga umożliwia dodanie napisu do zdjęcia w tle. Opcja ta nie jest jeszcze dostępna na wszystkich stronach. U nas taka możliwość pojawiła się na fanpage 48media. Z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie, które pozwoli przykuć wzrok odwiedzającego i skusić go do wykonania akcji.

0Tekst Na Zdjeciu Profilowym - optymalizacja fanpage


źródło grafiki: facebook.com

Jak widać na screenie - na zdjęciu w tle pojawił się button „call to action”. Tak jak w przypadku pola tekstowego – tak samo button nie jest dostępny na wszystkich FP

 

2. Nazwa użytkownika

Drugim niezwykle istotnym punktem, który przyczyni się do optymalizacji fanpage’a jest nadanie mu nazwy użytkownika. Dla większości ten zabieg to oczywistość. Dla tych, którzy za bardzo nie wiedzą o co chodzi – wyjaśniamy. Otóż nazwa użytkownika i nazwa fanpage’a to nie to samo. Nazwa użytkownika nie jest obligatoryjna, jednakże między innymi za jej sprawą stworzymy sobie ładny adres do strony na „fejsie” oraz będzie prościej nas oznaczyć w postach. Tworzenie nazwy użytkownika jest (tak jak wspomniałem o poziomie poradnika na samym początku tekstu) proste. Wystarczy odwiedzić zakładkę informacje, znajdującą się po lewej stronie naszego fanpage i Kliknąć na: „utwórz nazwę użytkownika”. Tutaj mała uwaga – możemy nie być w stanie stworzyć indywidualnej nazwy, w wypadku gdy nasz fanpejdż ma mniej niż 25 fanów.

1Nazwa Uzytkownika Strony Facebook


źródło grafiki: facebook.com

 

Ale.. jeżeli już napomknęliśmy o nazwie fanpage, to wymaga nieco o tym powiedzieć, chociaż w zasadzie nie bardzo wiem co. Każda firma czy usługa ma własną nazwę i taka w zasadzie powinna być nazwa strony na Facebooku. Optymalnie byłoby, gdyby nie była ona za długa. W nazwie na Facebooku nie musi być przecież Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Budowlane MurinexPol sp. z o.o sp. k z siedzibą w Słomnikach, wydaję mi się, że wystarczy zwykłe „MurinoxPol”, hello! Nie jesteśmy w urzędzie, tylko na Facebooku (poza tym nazwa na FB nie może przekroczyć 75 słów). Inne porady związane z nazwą na Facebooku oraz jak zmienić nazwę na FB znajdziecie w tym artykule.

 

3. Uzupełniamy dane

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że nasz fanpage powinien mieć kompletne dane? Działa to na zasadzie zwykłej wizytówki, można ją komuś wręczyć bez podanego adresu czy zakresu działalności, ale czy jest w tym większy sens? Może jest… niestety, jeżeli chodzi o większość fanpage’y firmowych, to trudno go dostrzec. Które dane powinniśmy uzupełnić? Najlepiej wszystkie jakie możemy.

Przykładowo mając siedzibę firmy, nie ograniczajmy się tylko do napisania jej adresu. Dodajmy pinezkę z lokalizacją, informację o miejscu parkingowym czy godziny otwarcia naszego biura. Godziny otwarcia, prócz swojego głównego zadania mają też lekki wpływ na naszą percepcję. Przypatrzcie się temu screenowi i powiedzcie, co Wam się rzuca w oczy:

2Godziny otwarcia na facebooku


źródło grafiki: facebook.com

 

Bo mi ten zielony napis dotyczący godzin otwarcia. Pewnie nie wszyscy postrzegają tak samo, ale uwierzcie – jeżeli możecie – określcie godziny otwarcia. Dodatkowo godziny otwarcia „ładnie” wyglądają na urządzeniach mobilnych i po prostu są wartościową informacją.

Dobrze, a czy muszę wypełniać pola opis i informacja? Hmm...tak i tak, dane zawarte w tych polach, naprawdę pozwalają odwiedzającemu szybko zapoznać się z nasza marką oraz z zakresem działalności. W „informacjach” się nie rozpisujemy – piszemy tylko krótko kim jesteśmy i co robimy. Do dodatkowego i dłuższego tekstu posłuży nam pole „opis”. Można napisać tam naprawdę dużo tekstu, ale kurczę nie przesadzajcie. Facebook jest dynamiczny i gwarantuje Wam, że nikt nie będzie siedział paru minut i czytał naszego elaboratu o powstaniu firmy i o tym jak super się rozwijała w latach 1998 – 2001.

Naturalnie, na fanpage możemy uzupełnić jeszcze inne informacje, takie jak produkty, menu, czy datę założenia. Prócz tego, możemy dodać milestones – kamienie milowe, czyli istotne dla naszej firmy wydarzenia z oznaczeniem czasu. Kamieniem milowym może być przykładowo zmiana siedziby, nazwy, bądź fuzja z inną firmą.

Nie wspomniałem o podstawach, którą jest adres siedziby, e-mail, WWW czy numer telefonu. Wydaje mi się, że jest to oczywistość i każdy zdaje sobie sprawę, że takich danych nie należy pomijać (tzn. nie należy pomijać jeżeli chodzi o naszą firmę, w żadnym stopniu nie kazałbym Wam uprawiać takiego ekshibicjonizmu na swoich prywatnych profilach!)

 

4. Optymalizacja fanpage

Dosłownie. Facebook na etapie zakładania nowej strony pozwala użytkownikowi na wybranie jej typu:

4Utworz Strone na facebooku


źródło grafiki: facebook.com

 

Warto się zatrzymać na tym etapie i przemyśleć jaki profil będzie najbardziej dopasowany do prowadzonej przez nas działalności. Jeżeli dokonaliście złego wyboru, albo po pewnym czasie doszliście do wniosku, że wybrany typ to niekoniecznie to o czym marzyliście – nic straconego! Zmian możemy dokonać w dowolnym momencie w ustawieniach strony. Nim do tego przejdziemy to postaram się w paru zdaniach opisać o korzyściach wynikających z dopasowanego typu strony.

Otóż typ strony to tak naprawdę szablon – czyli nasza szata graficzna fanpage. Dla laika pewnie nie jest to do odróżnienia na pierwszy rzut oka, ale jeżeli się dokładnie przyjrzycie, to zauważycie, że fanpage Waszego fryzjera zapewne różni się paroma opcjami od fanpage ulubionej knajpy. To właśnie dają szablony – możliwość dopasowania zakładek informacji oraz ich wizualnego wyróżnienia. Obecnie na „fejsie” możliwe są następujące szablony:

  • Usługi
  • Firma
  • Obiekty
  • Szablon dla organizacji non profit
  • Politycy
  • Restauracje i kawiarnie
  • Zakupy
  • Standardowy

Nie ma sensu nad rozpisywaniem się każdego z szablonów z osobna, ponieważ mógłby wyjść z tego drugi artykuł (choć – umówmy się, zmiany w szablonach praktycznie polegają tylko na innej kolejności zakładek). Poza tym, niektóre z nich oferują nam opcje, które w Polsce jeszcze nie są aktywne (przykładowo Szablon dla organizacji non profit w teorii umożliwia prowadzanie zbiórek pieniędzy). Jeżeli jesteście zainteresowani, czym się różnią poszczególne wzory-  możecie łatwo to przejrzeć na samym Facebooku. Z doświadczenia wiemy, że w większości firm wystarczy szablon usługi, firma lub standardowy.

Jak zmienić szablon, albo poznać jego dokładne cechy? Wchodzimy w ustawienia, które widzimy na górnej belce:

5Zmiana szablonu fanpage


źródło grafiki: facebook.com

 

a następnie wybieramy opcję „edytuj stronę” i „edytuj”, którą istnieje w lewym menu. Edytowanie strony pozwoli nam nie tylko wybrać optymalny szablon. Za sprawą tej funkcji możemy również ustalać kolejność zakładek, wystarczy je przeciągnąć nad albo pod inną zakładkę.

 

5. CTA

Nie, nie CIA, CTA- czyli call to action. Posługując się krótką definicją z Wikipedii, możemy przyjąć, że CTA to element serwisu WWW zachęcający do podjęcia działania przez internautę. Chcąc zobrazować ten akronim, CTA będą wszystkie te przyciski, które wzywają nas do zapisania się na kursy, zadzwonienia do firmy czy zamówienia produktu. Na Facebooku istnieją spersonalizowanie przyciski CTA i trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że idealnie się one nadają do optymalizacji fanpage’a.

CTAFacbeook


źródło grafiki: facebook.com

 

Opcji wyboru własnego CTA jest sporo, a na dodatek Facebook cały czas „dokłada” nowe. Jesteśmy w stanie przykładowo wybrać przycisk, który wezwie odwiedzającego do zadzwonienia do nas, wejścia na firmową stronę internetowa (dowiedz się więcej), napisania na Messengerze, pobrania aplikacji, czy nawet zarezerwowania usługi. Każdy na swój sposób jest użyteczny - oczywiście w zależności od oferowanej przez nas działalności. Dodatkowo możemy podglądnąć statystki przycisku, by dowiedzieć się czy często jest on używany, co może pomóc nam zaplanować właściwą strategię marketingową.

Podsumowując. Przycisk CTA jest fajną opcją dla każdego fanpage. Począwszy od zwykłego przeznaczenia, którym jest wysłanie wiadomości lub przejście na stronę internatową, aż do bardziej „odważnych” związanych z zakupami, a nawet z usługami partnerskimi dla Facebooka. Jedno jest pewne, warto się z nimi zaznajomić i poeksperymentować, nic nas to przecież nie kosztuje.

 

6. Responder

Responder w pewnym sensie pozwala nam zoptymalizować fanpage. Jego działanie jest proste. Możemy ustawić automatyczną odpowiedź na wiadomość, ustawić wiadomość powitalną, a także powiadomić zainteresowanych, że chwilowo nie ma nas przy komputerze. Automatyczne odpowiedzi to prawdopodobnie pierwsza komunikacja potencjalnego klienta z Twoją firmą. Zadbaj o to by była ona porządna i dostarczyła praktycznych informacji.

Firmy stosują asystenta odpowiedzi również w innym celu – by utrzymać wysoki wskaźnik odpowiedzi. Wskaźnik odpowiedzi określa w jakim czasie firma odpisuje na wiadomości klientów. Wskaźnik ten jest widoczny na fanpage’u, wtedy gdy osiąga on wysoką wartość. Są takie branże, gdzie szybkość jest kluczowa, poza tym chyba nikt nie lubi czekać na odpowiedź na nasze zapytanie dotyczące usługi. Dlatego wybierzemy firmę, w której widzimy, że szybko dostaniemy odpowiedź.

Asystenta wiadomości ustawimy poprzez wyżej opisywanym menu ustawień, znajdującym się na topie strony, dokładniej w zakładce Wiadomości. Warto zapamiętać tę funkcje. W Polsce automatyczne wiadomości dopiero raczkują, zaś w USA powstają zaawansowane boty, które napiszą nam jaka będzie pogoda, czy przypomną nam o zadaniach, które... będziemy im kazać przypomnieć.

Zbliżamy się ku końcowi artykułu. Tak jak wspomniałem na samym początku, porady w nim zawarte nie są specjalnie skomplikowane, mając jednak na uwadze, że FP zakłada coraz więcej osób, np. amatorsko zajmujących się fotografią albo podróżami, które nie mają doświadczenia z Facebookiem, wierzę, że wskazane tutaj rady okażą się pomocne.

Chcę jednak byście mieli na uwadze, że poruszone w tym tekście porady są zapewne kroplą w morzu porad. Można optymalizować fanpage w przeróżne sposoby, choćby poprzez umieszczane na nich treści. Niemniej to co tutaj opisałem jest fundamentem, bez którego lepiej nie budować własnej Facebookowej strony. Nie zapomnijcie również o promowaniu swojego fanpage! Kilka wskazówek znajdziecie tutaj.

Jeżeli mimo to, nie wiesz co mógłbyś jeszcze zmienić na swoim fanpejdżu, albo poszukujesz kogoś kto mógłby Ci pomóc w jego prowadzeniu, to hmm… polecamy się! Skontaktuj się z nami i otrzymaj naprawdę atrakcyjną ofertę.