Każdy pragnie tego, by nazwa jego fanpage była przyciągająca i rzucająca się w oczy. W końcu po to tworzymy własne strony na tym portalu społecznościowym. Niestety, czasem pomysł na lepszą nazwę przychodzi nam do głowy nieco później.

 

W pewnych okolicznościach możemy stanąć przed decyzją dotyczącą zmiany nazwy naszego fanpage na Facebooku. Taka chęć metamorfozy, przykładowo może być podyktowana rozszerzeniem naszej działalności, rebrandingiem, chęcią dopisania do nazwy ważnego słowa kluczowego, albo choćby zwykłą zmianą kosmetyczną.

Facebook oczywiście pozwala nam na zmianę nazwy fanpage. Musimy jednak pamiętać, że jak zmieniamy nazwę na FB, to Facebook ani chybi poddać nas pewnym obostrzeniom, o których również napiszemy w niniejszym poradniku. Uwaga! Ten przewodnik może „nie działać” w przypadku gdy nasz fanpage ma ponad 200 polubień! Wtedy procedura zmiany nazwy może być inna i polegać na wypełnieniu formularzy. Wkrótce postaramy się stworzyć poradnik na temat jak zmienić nazwę na FB, w sytuacji gdy mamy ponad 200 fanów.

Przejdźmy w końcu do rzeczy. Na sam początek musimy powiedzieć, że zmiana nazwy na FB nie jest niczym skomplikowanym. Jednak by to zrobić, musimy mieć uprawnienia administratora fanpage’a, na którym chcemy wykonać zmianę nazwy. Zapewne takim administratorem jesteśmy, podczas gdy to my zakładaliśmy stronę. Chcąc upewnić się kim jesteśmy na fanpage, wystarczy wejść w zakładkę „ustawienia”, którą widzimy pod wyszukiwarką, a w następnie kliknąć w opcję „Role na stronie”.

Gdy mamy już przekonanie, że to nam przypada zaszczytny rola administratora, możemy przejść do dalszego – głównego etapu poradnika jak zmienić nazwę na FP :).

Szybko wchodzimy w skrót ustawień. Łatwo znajdziemy go na stronie głównej fanpage:

 

skrót ustawień do zmiany nazwy na FB

 

Klikamy przycisk „więcej opcji”, który sprawi, że otrzymamy dostęp do wielu przydatnych funkcji. Kolejnym krokiem jest kliknięcie na „Edytuj informacje o stronie”…i tak dwoma prostymi krokami weszliśmy do ustawień, w których odkryjemy jak zmienić nazwę na FB. Po wykonaniu powyższych czynności, powinniśmy otrzymać poniższe okno:

 

opcja zmiany nazwy na FB

 

Pierwsza opcja pozwoli nam na zmianę nazwy FP. Musimy pamiętać, że nowa nazwa powinna spełniać szereg wymagań technicznych i „zgodnych z zasadami dotyczącymi nazewnictwa stron”. Z zasad technicznych to należy przestrzegać jednej - nowa nazwa powinna mieć góra 75 znaków. Nazwa na FB, która ma ich więcej po prostu „nie przejdzie”.

 

dopuszczalne nazwy na fb

 

Gdy nasza nazwa będzie za długa, Facebook nas o tym poinformuje

Jeżeli chodzi o zasady dotyczące nazewnictwa stron, to w tym wypadku, „Fejs” przekazuje nam kilka ważnych zaleceń, które należy mieć w pamięci jak zmieniamy nazwę na FB. Najistotniejsze jest, by nowa nazwa odwzorowywała treści znajdujące się na fanpage. Facebook sprawdza, czy czasem zmiana nie jest zbyt „radykalna”, co mogłoby oznaczać, że fanpage został sprzedany.

 

dozwolone i niedozwolone nazwy na fb

Proste wskazówki, co można, a czego nie można umieszczać w nazwie.

 Prócz powyższych, krótkich wskazówek, „nie przejdą” nazwy, które:

  • Mają niewłaściwie użyte litery. W nazwach stron powinno stosować się wielkie litery tylko i wyłącznie zgodnie z zasadami gramatyki. Teoretycznie więc, nazwa nie może zawierać samych wielkich liter, z wyjątkiem nazw, które są akronimem.
  • Jak zmieniamy nazwę na FB, to nie używamy także Symboli (np. ®) lub zbędnych znaków przestankowych.

  • Słowa „Facebook” nie powinno paść w żadnej wersji.

Jak zmieniasz nazwę na FP to pamiętaj jeszcze o tym, że:

  • Nazwa fanapage nie może być ogólnym sformułowaniem (np. kot)

  • Nazwą nie może być także ogólna nazwa geograficzna (np. Warszawa). Można utworzyć nazwę strony organizacji reprezentującej region geograficzny. Facebook, w tym miejscu podaje za przykład takie nazwy jak: „Nowy Jork – Kancelaria burmistrza” i „Elżbieta II Królowa Wielkiej Brytanii”.

 

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik, zawierający w sobie również pomocne wskazówki dla nowych nazw, pozwolił Ci dowiedzieć się jak zmienić nazwę na FB.

A! Prawie zapomnieliśmy o najważniejszym! Otóż musisz pamiętać o dwóch ważnych rzeczach. Jak zmienisz nazwę na FB, to następną transformację możesz przeprowadzić dopiero za około tydzień! Uważaj więc na literówki i błędy ortograficzne. Ponadto, jeżeli Twoja strona jest niepubliczna, to po zmianie nazwy stanie się ona publiczna z automatu i w tym wypadku także musimy czekać tydzień aby z powrotem zmienić jej widoczność.

>Pamiętaj też, że jak nie możesz zmienić nazwy na FB (przykładowo nie masz takiej opcji), to prawdopodobnie nie jesteś administratorem fanpage lub, na Twoją stronę zostały nałożone inne ograniczenia. Opcja może nie być także dostępna w niektórych lokalizacjach (w Polsce jednak nie ma z tym problemu).

<strongPrócz tego, warto wiedzieć, że zmiana nazwy strony nie wpłynie na nazwę użytkownika (alias).

Teraz to już na sto procent wiesz, jak zmienić nazwę na FB :). Jeżeli jednak masz poważniejsze problemy, bądź potrzebujesz kogoś, kto profesjonalnie poprowadzi Twój fanpage, zapraszamy do kontaktu.