Wszyscy o nim mówią, każdy chce mieć na nim swoje konto, jednak mało kto zastanawia się czym jest fanpage na facebooku. Skąd w takim razie ta popularność, kiedy wiedza o biznesowym działaniu największego medium społecznościowego (nawet wśród użytkowników) jest niewielka. Jak sami się przekonacie nie jest sztuką utworzyć nowy profil, sztuką jest tak go prowadzić i zdobyć taką wiedzę, żeby przynosił nam korzyści, które zakładaliśmy (rozpoznanie marki, zwiększenie sprzedaży, połączenie fanów). Na dzień dzisiejszy mamy około 11 milionów użytkowników, dlatego jeżeli szukasz dodatkowego źródła kontaktu z klientem oraz sprzedaży usług - to nie może Cię zabraknąć na Facebooku.

 

Czym jest fanpage na facebooku?

Fanpage to profil (konto) na facebooku, który ma reprezentować naszą działalność (firmę, markę, stowarzyszenie, profil fanowski lub inne oficjalne działalności). Jego celem jest jak sama nazwa mówi (fan page - strona fanów) skupianie wokół siebie rzeszy urzytkowników i wielbicieli oraz osób zainteresowanych. Każde "firmowe" konto powinno być utworzone jako firma, marka lub działalność, nigdy jako osoba prywatna (co wbrew pozorom zdarza się bardzo często). Wynika to z faktu, że konta firmowe mają cały szereg dostępnych usługi i możliwości, które pozwalają rozwijać biznes, analizować sprzedaż, prowadzić statystyki. Na prywatnym profilu nigdy ich nie znajdziemy.

Coraz częściej zdarza się, że firma wchodząca na rynek w pierwszej kolejności tworzy konto na facebooku, a dopiero po czasie zleca zbudowanie strony www. Ma to związek z tym, że profil w mediach społecznościowych zakładamy bezpłatnie, a za stronę internetową musimy zapłacić od razu. Dodatkowo fanpage jest indeksowany w Google, dlatego osoba szukająca informacji o Tobie prędzej czy później trafi na profil Twojej firmy. Czy jednak cały czas będziemy mogli wykorzystywać bezpłatne profity z prowadzenia fanpage na facebooku?

Interesuje Cię temat kosztu jaki poniesiesz za reklamę? Przeczytaj nasz poradnik "Ile kosztuje reklama na Facebooku".

Korzyści z prowadzenia fanpage na facebooku

Nie każdy jest przekonany do rozpoczęcia przygody z mediami społecznościowymi. Osoby, które nie mają konta na Facebooku mają największe opory co do konieczności posiadania konta firmowego. Faktem jest, że strona firmowa na Facebooku nie jest przymusem, jednak chcąc być widocznym w lokalnej społeczności, chcąc szybko docierać do grupy zainteresowanych osób, trzeba tu być. Prawdą jest również fakt, że osoby mało przekonane do prowadzenia profilu na Facebooku, po zapoznaniu się z możliwościami jakie daje portal, zmienia zdanie. Nie ma co ukrywać - Facebook ma wielką moc docierania do potencjalnych klientów na całym świecie:) Jakie więc korzyści daje nam prowadzenie facebooka firmy?

Marka niesie się w świat

Jesteś na etapie próby rozreklamowania marki? Założenie fanpage to idealne rozwiązanie. Próba rozpowszechnienia marki przez Facebooka jest bardzo dobrym pomysłem, szczególnie jeżeli nie masz ogromnego budżetu na bannery, reklamy w mieście czy reklamę w TV. Na początku możesz zacząć od zaproszenia do polubienia strony znajomych, informować o profilu firmowym klientów. W tym przypadku poczta pantoflowa może być skuteczna, bo polubią fanpage osoby faktycznie zainteresowane. Jeżeli Twoje produkty są "na czasie" to zacznie się lajkowanie profilu. Oczywiście wszystko zależy od tego co oferujesz. Więcej osób polubi ubrania lub dodatki do domu a mniej aktywności będzie na profilu oferującym piece na eko-groszek. Najważniejsze to oferować coś więcej niż profil sprzedażowy.

Możliwości reklamowe

Kto profesjonalnie podchodzi do reklamy na Facebooku, ten wie że możliwości dla reklamodawców są szerokie jak ocean. Dane jakie pobiera Facebook od użytkowników są skarbnicą wiedzy. Facebook zbiera wszystkie informację o Tobie. Jeżeli myślisz, że utrzesz nosa jego twórcom zmieniając datę urodzin czy nie wpisując swoich zainteresowań, to się mylisz. Przeglądając strony internetowe, logując się w rożnych częściach globu dajesz znać o sobie i swoich preferencjach. Firma Facebook wie, gdzie jesteś, czym się interesujesz, jakie masz preferencje konsumenckie. W 2017 roku Washington Post opublikował listę 98 informacji na podstawie, których Facebook wyświetla reklamy. Z jednej strony nas to oburza. Z drugiej strony przygotowując reklamę w Managerze Reklam cieszymy się jak dziecko, gdy mamy do wyboru tyle możliwości adresowania reklam, wyboru grupy docelowej, analizy statystycznej celowości.

Interesuje Cię co jest na liście 98 danych jakie zbiera Facebook? Przeczytaj artykuł "98 faktów z życia użytkownika, które gromadzi Facebook".

Kontakt z klientem on-line

Dzięki temu, że są klienci - zarabiasz. Jeżeli sobie to uświadomisz, to zmienisz całkowicie stosunek do kontaktu z nimi. Kontakty z potencjalnym klientem przez kanały social media są bezwzględnie obowiązkowe, bardzo ważne i należy je umieścić w kategorii korzyści. Jeżeli masz firmowy fanpage musisz być przygotowany na interakcje z ludźmi, którzy do Ciebie trafili. Użytkownicy Facebooka mogą zadawać pytania, zamieszczać komentarze, mogą też próbować oczernić Cię, negatywnie ocenić. Wiele ze zdarzeń nie będzie miało nic wspólnego ze sprzedażą, jednak będą również klienci szukający konkretnych produktów. Twoja w tym głowa, żeby ich zachęcić do transakcji. Każdy kto wchodzi na Twój profil, kto zadaje pytania powinien być traktowany jak klient wchodzący do sklepu. To da Ci gwarancję sukcesu, bo daje możliwość budowy długofalowych relacji z klientem.

  • zawsze odpowiadaj na pytania
  • nie wchodź w polemikę,
  • nie używaj języka nienawiści, nie atakuj słowem,
  • nie reaguj agresywnie,
  • działaj spokojnie i z dużym opanowaniem
  • odpowiadaj na pytania szybko i rzeczowo

 

Kto może utworzyć fanpage na facebooku?

Żeby utworzyć profil marki na Facebooku należy posiadać profil prywatny. Jeżeli do tej pory nie miałeś prywatnego konta na facebooku, to chcąc rozreklamować biznes, musisz się przełamać. Gdy będziesz zalogowany na swoim koncie, będziesz mógł utworzyć nowy fanpage i właśnie to konto automatycznie będzie miało przyznaną rolę Administratora. To ważne, bo jeżeli sam polegniesz w trakcie procesu zakładania konta firmowego i oddasz to innej osobie, to ona zostanie Administratorem, czyli będzie głównym zarządzającym Twoją stroną. Twoja w tym głowa, żeby Administrator przyznał Ci taką samą rolę.

Interesuje Cię temat przyznawania i edytowania ról na fanpage Facebook? Przeczytaj nasz artykuł "Role na stronie Facebook".

 

Jak założyć fanpage na Facebooku

Jak wcześniej pisaliśmy musisz być zalogowany na swoim koncie. W górnym pasku znajdź opcję Utwórz ---> Strona. W pierwszej kolejności musimy wybrać typ działalności. Kolejne kroki to wypełnianie danych o jakie zostaniemy poproszeni. Pamiętaj, że im więcej wypełnisz danych tym lepiej. Do stworzenia fanpage facebooka warto się przyłożyć. Zanim zaczniesz zapraszać znajomych, miej pewność że jest gotowy w 100%. Najważniejsze elementy, o które warto zadbać to:

  • nazwa użytkownika (potrzebna do oznaczania w postach)
  • nazwa fanpage (nie zawsze taka jak nazwa firmy)
  • zdjęcie w tle i avatar (zwróć uwagę na dobrą jakość)
  • porządek w zakładkach (eksponuj aktywne usługi)
  • pełne dane adresowe (ułatw kontakt fanów)
  • aktywne przyciski CTA (szybkie akcje zachęcają do kontaktu)
  • asystent odpowiedzi (przywitaj fanów, poinformuj o nieobecności)

 

Więcej o tym, jak założyć fanpage przeczytacie na naszym blogu: "Jak w kilku krokach zoptymalizować fanpage na Facebooku"

 

Jak skutecznie prowadzić fanpage firmy

Masz już stronę firmową więc możesz działać pełną parą. W pierwszej kolejności musisz mieć pomysł na swój fanpage. To podstawa dobrze prosperującego profilu. Pomimo, że z pewnością masz ciągły kontakt z profilami jak Twoje, to wiedz że nie na każdym należy się wzorować. Chcąc mieć coś więcej niż słup ogłoszeniowy musisz ustalić pewne zagadnienia, które pomogą w przygotowaniu planu działania. Jeżeli nie czujesz się dobrze w tym temacie, warto rozważyć współprace z agencją marketingową, która na początku pomoże stworzyć i prowadzić profil. Zastanów się nad poniższymi sprawami:

Strategia prowadzenia fanpage

Spójność i jedność treści z obrazem da Ci poczucie ładu. Klienci chętniej zostają na profilu jednolitym. Omijają profile bez pomysłu. Zaczerpnij wiedzy na temat publikowania treści, regulaminu Facebooka oraz wykorzystywania praw autorskich. Zastanów się nad tymi zagadnieniami:

  • do kogo kieruje mój produkt/usługę - co chcę pokazać lub sprzedać. Trzeba pogodzić chęć dotarcia do klienta i sprzedania mu produktu z ogólna zasadą prowadzenia profilu. Możesz znaleźć małą grupę docelową i mocno ją ze sobą związać lub polegać na tysiącach użytkowników. Wszystko zależy od oferowanego produktu. Warto zdobyć się na wysłuchanie swoich odbiorców, a nie ślepo dążyć tylko do własnych celów i realizacji założeń. Konieczne jest zbadanie rynku i stworzenie grupy docelowej (lub kilku grup docelowych), które w przyszłości będą baza dla reklam płatnych.

 

  • jaki mam nadrzędny cel prowadzenia profilu - Idea musi być i towarzyszyć nam każdego dnia. Odpowie na pytanie: po co to robię, co chcę uzyskać. Pomoże w chwili zwątpienia. Wasz profil może mieć charakter sprzedażowy (każdy post jest ofertą) lub informacyjny (zamieszczamy treści z bloga, dzielimy się wiedzą z branży, ważnymi wydarzeniami). Facebook nie lubi monotonii w treściach, dlatego warto zamieszczać materiał każdego rodzaju (linki, zdjęcia, galerie, filmy), no i robić to z chęcią.

 

  • jakie treści będę pisać, żeby zachęcić do aktywności - to zależy od grupy docelowej. Odpowiednie przygotowanie strategii dla grupy docelowej daje nam większą szansę na zwiększenie zainteresowania, aktywności w komentowaniu i udostępnianiu. Trafienie do potencjalnych klientów poprzez odpowiednią treść (content) to klucz do sukcesu.

 

Wejdź w role eksperta

Jesteś właścicielem firmy? Masz zatem wiedzę i doświadczenie, co za tym idzie możesz w sposób naturalny pisać teksty, opisywać produkty i odpowiadać na komentarze. Twój firmowy fanpage może być encyklopedią wiedzy, która będzie bazą do sprzedaży produktów. Możesz sprzedawać pośrednio, to w ostatnim czasie jest mile widziane wśród odbiorców reklamy. Jednocześnie jest trudne do zrealizowania. Mowa tu o reklamie natywnej, która jest najlepiej odbieranym rodzajem reklam. Prowadząc profil systematycznie skupiasz wokół siebie ludzi, którzy będą chcieli od Ciebie konkretnych informacji. Treści eksperckie i branżowe są najlepszym modelem przemycania ofert sprzedaży produktu. Jednak na początku lepiej uważać z takimi działaniami. Czy agencja marketingowa również może pisać teksty na takim poziomie? Jasne, że tak!

 

Target - grupa idealna na firmowy fanpage

Skuteczne prowadzenie fanpage firmowego jest znacznie prostsze, gdy mamy określoną grupę, do której się zwracamy. Ta wiedza daje nam informację jak tworzyć treść, jak dobierać grafikę oraz jak tworzyć reklamy na fanpage. Może teraz jeszcze o tym nie myślisz, jednak w pewnym momencie dojdziesz do wniosku że płatna reklama na Facebooku daje dużo więcej niż próba polegania na znajomych. Tworząc płatną reklamę masz możliwość ustawienia grupy odbiorców zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem. Reklame możesz kierować do wąskiego grona (koszula nocna do karmienia niemowlaka) lub do szerokiej grupy odbiorców (rabat 30% na buty zimowe).  Sam zdecydujesz o zasięgu reklamy, wieku osób, do kórych kierujesz reklamę, ich płci, zainteresowań oraz wykształceniu. Możesz skupić się na wielbicielach jazzu i miłośnikach kotów. Decydujesz o godzinach emisji reklam, czasie trwania kampanii reklamowej oraz o budżecie jaki chcesz przeznaczyć na reklamę.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o grupie docelowej jaką możesz ustawić na fanpage facebook to zajrzyj tu: "Grupa docelowa na Facebooku"

 

Postaw na content - twórz dobre treści

Treść. To jest coś nad czym warto przystanąć i mocno się zastanowić: jak pisać, do kogo, w jakiej formie i stylu. Tekst "Od dziś obowiązuje promocja na rajstopy 50%. Zapraszamy!" sprawdzi się za pierwszym razem, może drugim. Jednak nie może na stałe zagościć w Waszym repertuarze. Żeby content był dobrze odbierany, sprawdź grupę docelową i pod nią twórz treść. Żeby fanpage na facebooku miał poczytalność i zachęcał do pozostania, tak redaguj posty żeby inicjowały rozmowę, dawały możliwość zastanowienia się nad tematem, wywoływały emocje. To będzie korzystne zarówno dla samych użytkowników ale również dla Ciebie. Algorytmy jakimi kieruje się Facebook (ciągle się zmieniają) doceni fakt, że wiele się dzieje na twojej stronie firmowej, gdyż wysoko ocenia fanpage gdzie ruch wynika z naturalnych zachowań użytkowników.

 

Jednolitość działań

Jednolity profil nie znaczy nudny. Jednolistość to konsekwencja w działaniu, którą trzeba sobie obrać i trzymać się jej zarówno przy tworzeniu treści, obrazu jak i kontaktu z klientem. W taki sposób osiągniesz profesjonalizm, a tym samym Twoja marka będzie lepiej postrzgana.  Fanpage na facebooku dostosuj do strony internetowe lub charakteru firmy (marki). Na fanpage zamieszczaj termaty związane z branżą, ciekawe artykuły, informację z bloga, ofertę. Unikaj profilu, gdzie znajdziemy "mydło i powidło". Sprawdź fanpage dużych marek : Oragne, Ikea, ŠKODA Polska. Nie znajdziesz tam prywatnych postów, śmieszków o pijackim piątku czy maltretowanym psie. Profile dużych marek są ponad tym. Jeżeli działasz na lokalnym rynku, to możesz zaangażować się w pomoc chorym czy potrzebującym, jednak od marki zazwyczaj oczekuje się czegoś więcej niż tylko udostępnienia linku. Wybierajmy te akcje z którymi się utożsamiamy. bądźmy jej wiernym "ambasadorem", wybierzmy akcję lokalną, która bezpośrednio dotyczy bliskich nam mieszkańców.