Ile może kosztować reklama na Facebooku?

W ostatnim czasie świat obiegła informacja, że liczba użytkowników portalu Marca Zuckerberga przekroczyła 2 miliardy „dusz”. W samej Polsce najnowsze szacunki wskazują, że Facebooka posiada już około 16 milionów osób. Tak ogromnej publiczność nie ma żadna telewizja, no chyba, że podczas najważniejszych meczów Reprezentacji w piłce nożnej. Ilość użytkowników „fejsa” powinna skłonić każdego właściciela firmy do pytania: czy reklama na Facebooku jest opłacalna, a następnie... ile kosztuje reklama na Facebooku.

 

 


Ale zanim przejdziemy do powyższych pytań, warto sobie zadać jeszcze jedno: czy reklama na Facebooku jest skuteczna? Tutaj najlepszą odpowiedzią byłoby stwierdzenie: „to zależy”, albowiem możliwości konfiguracji, które oferuje nam reklama na Facebooku są niezliczone. Możemy dokładnie określić grupę docelową, do jakiej skierujemy reklamę. Przykładowo kampanie jesteśmy w stanie tak zdefiniować, by wyświetlała się żonatym mężczyznom 30 dni przed rocznicą ślubu. Ergo, jeżeli prowadzimy sklep sprzedający ciekawe upominki na rocznice i potrafimy stworzyć dobrą reklamę, to powinna ona odnieść sukces i podnieść naszą sprzedaż. Natomiast w przypadku, gdy reklama jest źle ustawiona, np. do wszystkich mężczyzn, wtedy może okazać się zwykłym marnotrawieniem pieniędzy, bo docieramy do zbyt ogólnego grona odbiorców, którzy w danym momencie nie będą zainteresowani naszymi produktami, a za dotarcie do których musimy ponieść koszty.

Powracając do kosztów reklamy Facebook. Krótko mówiąc, nie jest to typ reklamy, który kojarzymy z gazet, radia bądź telewizji. W przypadku Facebooka nie płacimy z góry określonej w cenniku kwoty - przykładowo 200 zł i hop! Wyświetla się nam reklama. Reklama na Facebooku może kosztować nas zarówno 30 zł jak i 20000, w zasadzie nie ma zdefiniowanej kwoty jaką przeznaczymy na nasze działania marketingowe.

Co więcej, reklama na Facebooku opiera się na zasadzie licytacji, w której to my albo Facebook ustala maksymalny koszt oferty. Ofertą jest pojedyncze kliknięcie w odpowiedni przycisk (CPC)(przejście na stronę, pobranie aplikacji itd.), tysiąc wyświetleń reklamy (CPM) lub unikatowy zasięg dzienny. Powyższe oznacza, że przykładowo planując budżet reklamowy na 300 miesięcznie zł oraz ręcznie ustawiając koszt kliknięcia na max 80 groszy, to stosując prostą matematykę, powinniśmy się spodziewać około 375 kliknięć. Jednakże kliknięć tych może być więcej albo mniej.

Koszt Oferty

"choose wisely"

Tak jak wspomniałem, wszystko przebiega na zasadzie licytacji, więc gdy bierze w niej udział mało albo brak konkurencyjnych reklam (trafiających do tej samej grupy odbiorców) i są one gorsze jakościowo, to może okazać się, że Facebook z korzyścią obniży nam wydatki. Z kolei, gdy nasza reklama będzie słabsza, albo gorzej płatna, w takiej sytuacji nie osiągniemy zakładanych kliknięć, bo po prostu Facebook nie wyświetlając reklamy, również nie wykorzysta całego przeznaczonego przez nas budżetu.

Wspomniałem o jakości reklam. Jest to kolejna istotna cecha licytacji. Albowiem - co może wydawać się dziwne – reklama na Facebooku, a konkretnie najlepsza oferta to nie tylko ta oferująca najwięcej grosza za operacje, a również taka, która według portalu „Zucka” jest reklamą przyjazną dla użytkownika i mającą wysoki wskaźnik dopasowania do grupy docelowej. Za powyższe wskaźniki odpowiadają algorytmy, które chyba tak naprawdę zna sam Pan Zuckerberg (jedną z zmiennych jest prawdopodobnie ilość negatywnych reakcji przy poście reklamowym, czyli emotikony „wrr”).

Czas na wnioski. Odpowiadając, ile kosztuje reklama na Facebooku – stwierdzamy: tyle ile chcemy, gdyż Facebook nie ma oficjalnego cennika. Za cenę reklamy odpowiadamy my i nasz zaplanowany budżet oraz system aukcji i licytacji. Natomiast, czy reklama na Facebooku jest skuteczna? Jest, o ile potrafimy dobrze dobrać grupę docelową. Podsumowując. Jeżeli prowadzisz firmę i chcesz dotrzeć do potencjalnych klientów, to na pewno nie powinieneś zlekceważyć tak istotnej platformy, jaką jest Facebook’owa reklama.

Jesteś zainteresowany reklamą na Facebooku, albo prowadzeniem fanpage’a przez specjalistów? Skontaktuj się z nami i uzyskaj dobrą ofertę!