Stało się! Stworzyliśmy piękny, pachnący nowością fanpage z przeznaczeniem dla firmy, hobby czy innego, dodatkowego zajęcia. Uzupełniliśmy wszystkie dane – począwszy od precyzyjnie „wbitej” pinezki z lokalizacją, a skończywszy na wymienieniu całej gamy oferowanych produktów. Gdy już nacieszyliśmy wzrok opublikowanym zdjęciem profilowym, w głowie powoli zaczyna świtać niespokojna myśl: Jak rozreklamować fanpage? Wychodząc naprzeciw, przedstawiamy Wam kilka wskazówek, które prawdopodobnie pomogą Wam znaleźć odpowiedź. 

 


Ale najpierw istotna „kwestia techniczna”. Jeżeli zagłębimy się w semantykę wyrażenia „rozreklamować fanpage” i zastosujemy je do znaczenia reklamy na Facebooku, to w takim wypadku powinniśmy się skupić na płatnych formach promocji fanpage. Czujesz się zawiedziony, ponieważ myślałeś, że ten artykuł będzie o hmm…. trochę „tańszych” formach reklamy? Nic się nie martw! Sprawdź nasz artykuł o tym jak promować i wypromować fanpage, a niechybnie znajdziesz w nim coś dla siebie.

 

1. Płatna reklama na Facebooku

O ile jesteś laikiem w dziedzinie „fejsbuków”, to ta wiadomość może Cię zaskoczyć. Facebook oferuje swoim użytkownikom potężną platformę reklamową, która w zasadzie całkowicie odpowiada na pytanie o to „jak rozreklamować fanpage”. Jeżeli chcemy zagłębić się w tajniki Facebookowego marketingu, wystarczy, że założymy konto reklamowe (w domyśle zalogujemy się) na stronie https://business.facebook.com/ , i dzięki powyższemu zabiegowi będziemy mieli dostęp do zaawansowanego menadżera reklam, w którym wykreujemy odpowiednią reklamę.

Jak rozreklamować fanpage ilustracja

 Tak, to nadal jest Facebook....

Ale zaraz, zaraz...Przecież można stworzyć reklamę w prostszy sposób! Choćby klikając w przycisk „promuj” przy poście. Owszem, tak również stworzysz reklamę, jednakże jest ona często źle ukierunkowana. Tworząc reklamę za pomocą opcji „promuj” otrzymujemy znacznie mniej możliwości ustawienia targetu reklamy. Stąd prosta droga do tego, że wieść o naszym fanpage co prawda pójdzie w świat, ale nie trafi do tych osób, które byłyby nim zainteresowane.

Wracając do konta reklamowego na Facebooku. Na sam początek powinniśmy uzupełnić swoje dane i wybrać sposób płatności w zakładce „Rozliczania i metody płatności”. Gdy pierwsze formalności będziemy mieć za sobą, przechodzimy do kwestii jak rozreklamować fanpage. W tym celu tworzymy nową kampanię, której cel marketingowy powinnyśmy ustawić na Aktywność lub Zasięg. Powyższe rady mają charakter uniwersalny, jednakże nie ma 100% pewności, że będą mieć zastosowanie do Twojej marki – to musisz ocenić sam (albo zdać się na nas). Cel „Aktywność” nie reklamuje stricte naszego fanpage, a konkretne posty, jednakże, gdy są one po prostu dobre, to zainteresowani polubią naszą stronę. Ustawiając cel na zasięg dążmy do tego by reklama wyświetlała się jak największej ilości osób. Po wybraniu celu, podążamy za wskazówkami kreatora reklamy...

Niniejszy artykuł miał tylko przedstawić ogólne sposoby na to jak rozreklamować fanpage. Niestety, jak widać, reklamowanie na Facebooku jest bardzo szerokim tematem. Jeżeli nie chcesz, albo nie masz czasu na „zabawę” z menadżerem reklam, a zależy Ci na solidnej reklamie – Jesteśmy w stanie zaoferować Ci niską cenę za prowadzone działania reklamowe i pomożemy dotrzeć Twojej firmie do zainteresowanych osób.

 

Inne płatne możliwości promocji strony:

1. Influencerzy

Jak rozreklamować fanpage inaczej niż z pomocą reklamy Facebooka? Możemy postawić na rozgłos naszej strony przy współpracy z influencerami. Kim jest influencer? Ogólnie mówiąc, będzie nim osoba potrafiąca i mająca możliwość wpływu na opinie innych. Czyli mówiąc jeszcze inaczej i prościej – to ktoś kto ma swoja publikę i potrafi swoimi treściami wpłynąć na ich działanie. Praca z „wpływowiczami” może opierać się na umowie, w której za określoną sumę, osoba taka wspomni, albo udostępni nasz fanpage zachwalając nasze usługi lub firmę. Powyższy zabieg powinien skłonić fanów Influencera, aby ci polubili Twoją firmę i również udostępnili związane z nią informacje.

 

2. Konkursy

Chyba każdy spotkał się z typem posta konkursowego na Facebooku. W większości przypadków polega to na tym, że za udostępnienie strony (co do końca nie jest zgodne z regulaminem FB, ale dzisiaj nie o tym), polubienie jej/napisanie komentarza, bierzemy udział w konkursie. Jeżeli nagroda będzie atrakcyjna, to niekiedy wyniki mogą przeróść nasze oczekiwania. Z pewnością zyskamy nowych fanów i rozgłos. Jednakże istnieje duże prawdopodobieństwo, że fani ci będą nieaktywni. Tak naprawdę nie interesuje ich nasza oferta, a więc ich wartość marketingowa równa jest 0. Jednakże możemy być pewni, że gdy zorganizujemy kolejny konkurs, to chętnie wezmą w nim udział, ponownie zwiększając „zasięg” fanpage. Tak więc jest to pewna metoda na to jak rozreklamować fanpage, ale powiedzmy, że niekoniecznie sprawdzona.

 

3. Kupienie fanów/aktywności

Innym płatnym rozwiązaniem naszego problemu dotyczącego jak rozreklamować fanpage, mogłoby być „kupienie” sobie fanów albo aktywności. Niestety, wprost trzeba powiedzieć, że takie działanie jest czysto wizerunkowe. Kupieni fani to „martwi” fani. Nie interesuje ich nasza strona, w zasadzie byli na niej tylko przez ułamek sekundy. Kolejnym minusem jest to, że realnie zaniżają nam zasięg fanpage. Dzieje się tak dlatego, że Facebook widząc, że mamy dużo fanów, ale mało aktywności stwierdza, że publikowana treść nie jest ciekawa dla użytkowników, może więc zdarzyć się sytuacja, w której post przez przypadek nie dotrze do prawdziwego fana.

 

Podsumowując. Nie ma najlepszego rozwiązania na to jak rozreklamować fanpage. Skłaniając się do którejś z wymienionych płatnych opcji, wydaje mi się, że najsensowniejszym wyjściem jest reklama na Facebooku. Poza tym nikomu nie zaszkodzi zrobienie od czasu do czasu małego konkursu. Pamiętajmy również, o darmowych sposobach na promocję fanpage’a, które być może kosztują nas czas, ale mogą przynieść zadowalające efekty.