Nie ma znaczenia, czy prowadzimy food-truck, blog o podróżach, albo pensjonat w Poroninie. Chcemy by oferowane przez nas treści bądź usługi dotarły do jak największej ilości osób. Z tego względu, nasz wzrok zaczynamy kierować ku Facebookowi - widząc w nim nadzieję na tanie (w domyśle bezpłatne) wypromowanie naszej działalności. Niestety, Facebook to cały świat, a jak dobrze wiemy - światem rządzą pieniądze. Bez płatnych reklam wybicie naszego fanpage będzie niezwykle trudne (o ile nie chodzi nam o FP, gdzie wrzucać będziemy śmieszne kotki lub inne zabawne obrazki). Ale nie załamujcie się! W niniejszym artykule postaram się podać kilka pomysłów na to jak z przy odrobinie pracy wypromować własny fanpage.

   

 


1. Treści, treści, treści

Jednym z podstawowych pomysłów na to jak promować fanpage jest oczywiście tworzenie treści, ale nie byle jakich, tylko angażujących. Czym są angażujące treści na Facebooku? Pokrótce można przyjąć, że będą nimi te posty, które zawierają w sobie wartościowe informacje lub te skłaniające fana do interakcji. Zakładając, że prowadzimy usługi, na których się znamy - jesteśmy w stanie użyć Facebooka do podzielenia się ze światem naszą wiedzą. Zamieśćmy post, albo mniej popularną notatkę z praktycznymi poradami, a na pewno znajdą się chętni do jej przeczytania i udostępnienia dalej. Oczywiście, jeżeli licznik polubień naszego fanpage wskazuje na piękne i okrągłe zero, to co byśmy nie zrobili – nie uda nam się go wypromować bez innych działań.

Mając powyższe uwadze, musimy spróbować oznajmić społeczności Marka Zuckerberga, że posiadamy fajny tekst. Możemy pójść drogą z kierunkowskazem płatne (zdecydowanie łatwiej...no ale...płatnie) lub bezpłatne (albo dwiema drogami równolegle ;)). Wybierając opcję płatną, działamy przez kampanię reklamową umieszczoną w menadżerze reklam Facebook business, gdzie nasz cel marketingowy ustawiamy na aktywność posta. Jeżeli kompletnie nie masz pojęcia o płatnej reklamie na Facebooku, a chciałbyś precyzyjnie dotrzeć do potencjalnych klientów/fanów – skontaktuj się z nami.

W przypadku gdy postanowimy zostać na bezpłatnej drodze promowania, powinniśmy zainteresować się grupami dyskusyjnymi na Facebooku. Tutaj zasada jest prosta – mamy treść, która zainteresuje określoną gzarupę odbiorców – piszemy o tym na dedykowanej grupie. Przykładowo, jeżeli napisaliśmy interesujący według nas post (albo wpis na blogu – jeżeli taki posiadamy) o skrzypie polnym, to dodajmy tę informację na którąś z grup poświęconych ziołom i ziołolecznictwu. Może niektórym wyda się to dziwne, ale ludzie na Facebooku lubią zrzeszać się w grupy, i tak najpopularniejsza grupa o ziołach ma...ponad 25 tysięcy osób! Dużo prawda? Zresztą sam możesz to sprawdzić. Co dalej? Czekamy. O ile nasze informacje faktycznie okazały się przydatne i ciekawe, to ludzie je docenią i być może zaczną lubić nasz fanpage. Nie zapomnijmy jednak, że grupy są na pewien sposób hermetyczne i mają własne zasady. Zapoznaj się z nimi przed działaniem. Pamiętaj też, że nie tylko powinieneś czerpać ale i dawać tj. nie ograniczać się do publikacji swojej reklamy, ale również pomagać i komentować (konstruktywnie!) wypowiedzi innych.

 

2. Komentarze

Będąc przy komentarzach. Warto z nich korzystać jak promujemy fanpage. W tym miejscu także nie ma większej filozofii. Komentujmy z głową posty użytkowników fejsa na innych fanpejdżach lub grupach dyskusyjnych. Oczywiście, jeżeli chętnie udzielamy się komentarzami pod fanpage konkurencji, to mimo naszych szczerych chęci pomocy, możemy zostać zbanowani przez administratora (chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego). Nie mniej, jeśli będziemy tworzyć wokół siebie otoczkę kogoś, kto się na czymś zna – zostanie to odebrane pozytywnie, a dalej już czeka nas prosta droga do nowych polubień.

 jak promować fanpage na facebooku

3. Udostępniaj i bądź udostępniany

Kolejnym sposobem jak promować fanpage jest udostępnianie postów. Udostępnianie treści innych użytkowników stało się chyba najbardziej popularnym typem postów na Facebook. O ile samo udostępnianie treści z innych fanpage raczej nie da nam nowych polubień, to udostępnienie przez kogoś innego naszego fanpage lub konkretnego postu jest prostą droga do świeżych lajków. Jak to zrobić? Tutaj musimy pochylić się nad „wymianą barterową”. Skontaktujmy się z innym administratorem fanpage, który pośrednio albo bezpośrednio związany jest z tym co robimy i przekonajmy go aby udostępnił nasz post na swojej stronie.

Oczywiście my także musimy coś zaoferować. Najłatwiejsze zdaje się być share – share, jednakże zakładając, że jesteśmy stroną zwracającą się o pomoc -to oznacza, że jesteśmy „mniejsi”. Z tego względu taka wymiana zdaje się być mało korzystna dla naszego partnera. Dlatego musimy go zachęcić do działania - na przykład samą w sobie ciekawą treścią posta/artykułu. Możemy go równiez zaangażować trochę bardziej materialnie ;). Jak? Ciężko podać ogólną wskazówkę. Po prostu, jeżeli jesteśmy fotografem to zaproponujmy jakieś zdjęcia, tworzymy hand-made? Dajemy efekt naszej pracy. Prowadzimy domek w Bieszczadach? Zaproponujmy zniżkę na nocleg. Prawdopodobnie na początku nasza „znajomość” będzie nieco platoniczna i materialna, ale kto wie? Być może przerodzi się w coś bardziej emocjonalnego :). Na portalach społecznościowych pojawił się również całkiem świeży typ użytkowników – tzw. influencerów. Influencerami są osoby, które za określoną sumę rozpromują nas, przykładowo tworząc autorski wpis na swoim blogu czy fanpage. Co nieco o influencerach przeczytacie w tym artykule.

 

4. Powiedz „tak” tagom

Hashtagi nie odgrywają na Facebooku tak znaczącej roli, jak ma to miejsce na Instagramie, co nie znaczy, że ich istnienie możemy całkowicie ignorować. Dlatego pamiętajmy o dodawaniu # do naszych postów. Na pewno nam to nie zaszkodzi, a może znajdzie się „zabłąkana duszyczka”, która przegląda tagi i trafi dzięki temu na naszą stronę.

 

5. Wyjdź poza internet!

Jak wypromować fanpage inaczej? Pewnie w Internecie natraficie na setki innych porad. Ja na sam koniec podam Wam taką, o której często się zapomina. Wystarczy...promować nasz fanpejdż w „realu”. Tak więc wspominajmy o nim na imprezie naszym znajomym (ale nie często bo prędzej kogoś zniechęcimy niż przekonamy, że warto zajrzeć na Facebooka), prócz tego umieszczajmy w siedzibie naszej firmy informacje o tym by klienci odszukali nas na Facebooku. Dodawajmy taką informację również na wizytówki, materiały reklamowe, ulotki itp. Podsumowując, jest tysiąc sposobów na to by ludzie w rzeczywistym świecie zauważyli naszą działalność na Facebooku. Od umieszczania tekstu „polub nas” na serwetce, która jest dodawana do hot-doga aż po szyld z napisem „znajdziesz nas na Facebook”, powieszony w głównym pomieszczeniu naszego pensjonatu w Poroninie.

To tylko kilka porad, które pozwolą odpowiedzieć Ci na pytanie jak wypromować fanpage, albo przynajmniej nakierują Cię do określonego działania. Pod żadnym pozorem nie należy się ograniczać tylko do nich. Jest wiele innych sposobów, jedne bardziej zaawansowane (np. skuteczne działania RTM – real time marketing), inne proste ale niezbyt lubiane, takie jak spam e-mailowy – chyba, że kierujemy się zasadą: nie ważne co mówią, ważne że mówią. Jeżeli szukasz zaś specjalistów od promocji, skontaktuj się z nami :)