W dzisiejszych czasach używanie emotikonów na facebook jest na porządku dziennym, dzięki nim komunikacja staje się bardziej rzeczywista i szybsza. Symbole emotikonek uzupełniają treść lub całkowicie nam ją zastępują. W dużej mierze wracamy do czasów, kiedy to posługiwaliśmy się wyłącznie pismem obrazkowym. Dodawanie graficznych odpowiedników uczuć i czynności stało się tak oczywiste (szczególnie dla pokolenia Y, Z i XD), że wiadomości nie zawierające chociaż jednej emotikonki na facebook wydają się być bez emocji i pełne wątpliwości dla odbiorcy. W czym jeszcze tkwi sekret facebook emoji? Ikony są po prostu łatwym i szybkim sposobem na wyrażanie uczuć, bez ich literalnego wyrażania.
Jak powstały symbole emotikonek?
Emotikony na facebook, to nic innego jak wirtualna emocjonalność, która zastępuje język pisany za pomocą znaków typograficznych - przestankowych - :>, <3, :) :D . Młode pokolenie może nie pamiętać, jednak nie od zawsze do wyrażania nastrojów służą kolorowe "buźki". Emotikony znakowe to obrócony o 90° grymas, który cały czas jest aktualizowany już nie tylko o emocje ale i inne znaczenia. Znaczek "żart", który obecnie używa się jako "uśmiech" - ":-)" użyto po raz pierwszy 19 września 1982 o godzinie 11:44 przez profesora Scotta Fahlmana z Carnegine Mellon University. Mężczyzna wysłał wiadomość używając języka graficznego- "Proponuję, aby żart zaznaczać za pomocą :-)". Jednak po chwili dodał: "Biorąc pod uwagę obecne trendy, łatwiej jednak będzie zaznaczać, co nie jest żartem. Proponuję :-(". Ta metoda komunikacji podbiła uczelnie w USA, a symbole przelały się na cały świat. Jak łatwo policzyć - emotikon ma już 37 lat! W Polsce w tym czasie obowiązywał stan wojenny oraz 1 para obuwia na osobę na rok.
Inaczej ma się sprawa z emoji. Zazwyczaj stosujemy zastępczo dwie nazwy, w końcu mają to samo zastosowanie - jednak oznaczają co innego. My w poniższym artykule będziemy się nimi posługiwać zamiennie. Jednak gdyby przyszło Wam startować w Milionerach, to pamiętajcie o dwóch rożnych znaczeniach języka graficznego. Emoji są dużo młodszym tworem, mają dopiero 20 lat. Stworzył je Japończyk Shigetaka Kurita, oddając do użytku ok 170 kolorowe symbole graficzne . Mężczyzna twierdził, że wysyłane wiadomości są nudne i pozbawione emocji. Obecnie lista emotikonek posiada ponad 3 tysiące znaków - lista ciągle rośnie o nowe zwierzęta, ludzie i ikony twarzy .
Istnieją dwie teorie na temat pochodzenia słowa emotikon, obydwie odnoszą się do połączenia angielskich słów: "emotion" i" console", czyli wyrażanie emocji za pomocą konsoli, druga wersja to "emotion" i "icon", dość niezrozumiała teoria biorąc pod uwagę, że w początkowej wersji emoji były wyłącznie ciągiem znaków.
Ikony zastępują treści
Prawda jest taka, że emotikona facebook jako znak nie jest niezbędna w komunikacji. Są osoby, które nie używają z zasady emotikon i ich wiadomości są w pełni zrozumiałe. Z punktu widzenia poprawnego wypowiadania się używanie ikony jest dużym problemem związanym z przekazywaniem poprawnej treści. Informacje przekazywane za pomocą emotikonów są mniej zobowiązujące, łatwiejsze w wyrażaniu ale też łatwiejsze do obalenia. Ludzie przyzwyczaili się do okazywania uczuć poprzez znak emotki, bo nie wymagają angażowania się i wyrażania trudnych często emocji. Łatwiej wysłać "buźkę z łezką" niż napisać: " jest mi przykro, jak mnie potraktowałeś". Graficzna forma przekazu w naszych oczach jest znacznie szybciej odbierana aniżeli tekst, emoji ociepla treść i pozwala na wizualizacje naszych myśli. Jeżeli chcesz, żeby Twoja wiadomość była pełna emocji , masz do wyboru taką ilość emotikonów, że nawet jeżeli jesteś początkujący - z pewnością dasz radę.
W czym jeszcze tkwi sekret emoji? Mózg człowieka przyswaja obraz kilka tysięcy razy szybciej niż tekst. Zerkając na obrazek jesteśmy w stanie w natychmiastowym tempie stwierdzić co na nim jest. Czytając książkę musimy poświęcić na to więcej czasu oraz skupienia. Niestety na dzień dzisiejszy informacje dosłownie zalewają nas każdego dnia. Ludzie muszą przetworzyć ich 5 razy więcej niż 30 lat temu, dlatego jedno-obrazkowe symbole wyrażania emocji są zbawieniem dla przeciążonego mózgu., a lista emotikonów ciągle rośnie.
Emoji stało się tak popularne, że na ekrany kin 13 października 2017 wszedł film animowany "The Emoji Movie in 3D", pokazujący "życie" emotikon.
Emotikony na facebooku są pogrupowane według kategorii, aby ułatwić użytkownikowi znalezienie interesującej go emoji. Mamy do wyboru dziewięć rodzajów emotikon:
- Ostatnio wysłane - emotikony najczęściej używane lub wysłane jako ostatnie
- Uśmiechy i ludzie - ikony pokazujące twarz w różnych minach i nastrojach (złość, smutek), gesty rąk, części garderoby, kilka czynności związanych z pracą
- Zwierzęta i natura - zwierzęta poczynając od mrówki a kończąc na słoniu , ikony roślin oraz ikony pogody
- Jedzenie i napoje - emotki dla wegetarian oraz miłośników słodkości i fast-food.
- Zajęcia - ikony związane ze sportem i hobby
- Podróże i miejsca - ikony miejsc od morza po góry
- Przedmioty - znak rzeczy biurowych, narzędzi i innych dziwnych :)
- Symbole - wszystkie strzałki, chińskie litery, cyfry, zegar a nawet znajdziecie tam znak nuty
- Flagi - emotki dotyczące flag państw
Emotikony facebook w reklamie
Wiele czołowych firm chcąc dostosować się do nowych generacji wchodzących na rynek konsumencki stosuje emotikony facebook w kampaniach marketingowych. Każdy z nas używa emotikony facebook w codziennym życiu, stąd PR-owcy kierując się falą facebookowej mody i chcąc uprościć język przekazu, postanowili w swoich kampaniach wykorzystać emotki jako międzynarodowy język komunikacji z użytkownikami social media. Emoji facebook służy nam do komunikacji, pomaga wyrażać uczucia, zainteresowania, szybko odpowiadać bez użycia słów. Dodatkowo jeśli emotikony facebook są tak bliskie użytkownikom mediów społecznościowych, dlaczego nie mielibyśmy wykorzystać tej formy komunikacji wobec potencjalnych klientów? Chcemy, aby nasza marka była rozpoznawalna i lubiana, warto zatem iść z duchem czasu i wdrożyć do swojej kampanii marketingowej język emotikonek facebook .
Firma Emogi z USA specjalizująca się w emotikonach opublikowała 2016 emoji report, z którego możemy wyciągnąć wiele wniosków na temat satysfakcji społeczeństwa dotyczącej emotikon. Z raportu wynika, że ponad 9/10 użytkowników Internetu wykorzystuje język emotikonek, a kobiety znacznie częściej używają emotikon niż mężczyźni. Dodatkowo możemy dowiedzieć się, że regularne stosowanie poszczególnych emotikon może sprawić, że nasza marka zacznie być kojarzona z powielanym w kampaniach emotka facebook stanem. Ważne żeby odpowiednio dobrać emotikony do przekazu. Unikajmy emotikonek pokazujących smutek na twarzy lub zwierzęta, które nie odzwierciedlają charakteru kampanii i produktu. Język emotikon musi byc dostosowany do tego co chcemy ostatecznie uzyskać. Jeżeli reklamujemy koce, to nie stosujemy znaku żółwia, ale kot - miękki i puszysty już będzie bardziej pasował:)
Inspiracją do kampanii marketingowych z użyciem emotikony facebook mogą być działania największych światowych marek, które w swoich reklamach, na billboardach, na facebook czy w innych mediach społecznościowych porozumiewają się z klientami za pomocą powszechnego języka emoji facebook. Ze znanych marek, które poszły z duchem czasu możemy wymienić Pepsi, Oreo, Durex, WWF, Dove, Starbucks czy McDonald. Celebryci również nie pozostają w tyle w temacie emoji, stawiając na język graficzny w mediach społecznościowych. Jesteś aktywnym uczestnikiem w social media? Język emotikonów powinieneś mieć w jednym palcu.
Zobacz kampanie z wykorzystaniem emotikonek facebook:
Pepsi:
WWF
Domino's
Durex
Emotikon poprawny politycznie.
Patrząc dokładnie na te kilka tysięcy znaków łatwo można zauważyć, że emotikony są, a przynajmniej bardzo starają się być poprawne politycznie i kulturowo. Jako że facebook pochłoną całą kulę ziemską , to każdy użytkownik ma prawo do wyrażania swoich poglądów i utożsamiania się z wybraną grupą emotikonów. Wszystko po to, aby być postrzeganym jako platforma tolerancyjna , walcząca o równość ale też zawracająca uwagę na obowiązujące prawo.
Bez problemu znajdziecie równouprawnienie dotyczące pracy. Znajdziecie twarz lekarza kobiety i mężczyzny, rolnika czy znak inżyniera w dwóch wariantach płci. To samo dotyczy kolorów skóry. Bez problemu znajdziecie znak dłoni w rożnych odcieniach. Jeżeli szukacie emotikony związku jednej płci - również jest taki znak emotki.
Jeżeli chcesz poznać znaczenie emotikonek, zajrzyj TU!